مقدمه : بهترین ابزارهای نرم افزاری هنر دیجیتال ، چشم انداز خلاق را به لرزه انداخته است. در یک زمان کوتاه تعداد گزینه ها در این حوزه به شدت گسترده شده است و اکنون سازندگان برای انتخاب به عنوان بهترین ها دچار مشکل شده اند. این امر رقابت را تشویق کرده است که بسیاری از بهترین سازندگان نرم افزار دیجیتال با افزودن ویژگی ها و قابلیت های جدید به ابزارهای موجود ، در این رقابت یا بهتره گفت مسابقه سطح خود را بالا ببرند و در نتیجه ، بازار از همیشه قوی تر است. زمانی که این سوال ( بهترین نرم افزار برای ایجاد آثار هنری من کدام است) به زبان می آید برای پاسخ به این سوال ، در اینجا ، ما بهترین نرم افزار های هنر دیجیتال و تصویرسازی موجود در حال حاضر را گردآوری و بررسی کرده ایم.


۱- Photoshop :

هر آنچه که برای رها کردن خلاقیت خود لازم دارید

عرضه شده برای : Windows - macOS - iOS

مدت ها ، فتوشاپ پادشاه ابزارهای هنری دیجیتال بود ، اما بطور فزاینده پیشنهادهای رقبا تاج آن را به چالش می کشد. با این حال ، در جدیدترین به روزرسانی ویژگی های جدید و پیشرفت های بسیار مورد نیاز ابزارهای موجود را با خود به ارمغان آورده است و Photoshop ابزاری بسیار توانمند و قدرتمند است. از آنجا که بخشی از مجموعه به Adobe Creative Cloud اختصاص دارد ، شما می توانید به راحتی داده های خود را به اشتراک بگذارید و به کلیه داشته های خود - از جمله براش ها ، تصاویر ، رنگ ها و سبک ها - در تمام دستگاه های خود دسترسی پیدا کنید. همچنین یک کتابخانه چشمگیر از افزونه های Photoshop برای اضافه کردن قابلیت های اضافی در برنامه وجود دارد.

مزایا :

-  استاندارد de-facto

- بسیار پایدار

- مکمل iPad app

معایب :

- مبتنی بر اشتراک

- بدون پشتیبانی برداری


۲- Rebelle :

آثار هنری رسانه ای آبرنگ ، اکریلیک ، مرطوب و خشک را واقع بینانه ایجاد کنید

عرضه شده برای : Windows 7 , 8 and 10 - OS X 10.11 or better

Rebelle ادعا می کند که یک تجربه نقاشی از زندگی واقعی را ارائه می دهد ، و این ناامید کننده نیست. به عنوان "یکی از انواع نرم افزار" نقاشی توصیف شده است که از نحوه رفتار رنگ در دنیای واقعی تقلید می کند ، می توانید قطره ای از رنگ را که در جهت های مختلف دمیده می شود شبیه سازی کنید. طول ضربه ، اندازه قطر قطره و مقدار آب مورد استفاده "همه" مشخص می شود ، در حالی که گزینه Tilt به شما امکان می دهد تصمیم بگیرید که رنگ های شما در کدام جهت اجرا شوند. این یک نرم افزار عالی و مقرون به صرفه است که کاملاً هم معتبر است. تنها اشکال واقعی تعداد محدودی از پیش تنظیم های قلم مو است. اما می توانید با ابزار Brush Creator ساخته شده خود را ایجاد کنید ، بنابراین غلبه بر این مسئله دشوار نیست.

مزایا :

- مقرون به صرفه

- تجربه نقاشی معتبر

- نسخه رایگان در دسترس است

معایب :

- براش های محدود


۳- Affinity Designer :

یک ابزار طراحی گرافیکی برداری دقیق

عرضه شده برای : Windows - macOS

Affinity Designer همه چیزهایی را که شما برای ایجاد طرح ها و تصاویر دلخواه نیاز دارید را فراهم می کند. با طراحی Affinity Designer ، شما کنترل دقیقی روی منحنی ها ، گزینه های تثبیت براش ، حالت های پیشرفته ترکیب کردن و از همه مهمتر: یک میلیون برابر درصد بزرگنمایی (که برای بعضی ها این ممکن است تنها ویژگی موردعلاقه  باشد)خواهید داشت.در به روزرسانی v1.7 باعث شد Affinity از مانیتور Apple Pro Display XDR پشتیبانی کند و این برنامه را سریع تر از همیشه در مک های جدید اجرا کنید. در حالی که این یک ابزار برداری اختصاصی است ، در صورت تمایل می توانید به یک محیط پیکسلی آن را تغییر دهید.

مزایا :

- پشتیبانی برداری

- قیمت عالی

- موجود برای iPad app

معایب :

- رابط کاربری گیج کننده


۴- Procreate :

iPad یک ابزار نقاشی قدرتمند

عرضه شده برای : (+ ipad (ios ۱۱.۱

این یک نرم افزار هنر دیجیتالی نیست همانطور که ما آن را می شناسیم - Procreate فقط برای iPad است. با این حال ، این یک ابزار چشمگیر است که ما در حال شروع به دیدن بیشتر و بیشتر هنرمندان دیجیتالی هستیم که آن را در جریان کار خود ادغام می کنند ، به همین دلیل ما آن را در لیست خود گنجانده ایم. این برنامه بیشتر قابلیت هایی را که در یک ابزار دسک تاپ پیدا کرده اید ، شامل ابزار دقیق انتخاب رنگ ، امکان کار با صدها لایه و ابزار استاندارد مانند ماسک ، حالت های ترکیبی و گروه ها را در خود جای داده است.از میان بیش از 130 براش انتخاب کنید ، تا جلوه های مختلف هنری سنتی را به راحتی و به طور موثری تقلید کنید. پشتیبانی کامل از PSD نیز وجود دارد. Procreate هم اکنون ابزار متن را نیز اضافه کرده است و آن را به گزینه ای قوی تر برای هنرمندان دیجیتال تبدیل کرده است.

مزایا :

- تجربه طراحی طبیعی

- قابلیت های چشمگیر

- طیف گسترده ای از براش ها

معایب :

- فقط برای iPad


۵- Clip Studio Paint Pro :

این ابزار طراحی و نقاشی با هدف مانگا و هنرمندان کامیک طراحی شده است

عرضه شده برای : Windows - macOS 

Clip Studio Paint به سرعت در حال تبدیل شدن به ابزار مورد استفاده برای هنر مانگا و خلق کامیک است. اگر به دنبال یک احساس طبیعی و سنتی هستید که در یک برنامه طراحی و نقاشی دیجیتال پیچیده شده است ، این همان مورد دلخواه شماست. Clip Studio Paint از تشخیص فشار قلم دیجیتال نیز پشتیبانی می کند. این ابزار در نسخه های Pro و Ex عرضه می شود - دومی ویژگی های پیشرفته تری را ارائه می دهد و بسیار گران تر است. می توانید به مدت 30 روز به صورت رایگان امتحان کنید .

مزایا :

- مقرون به صرفه

- Cross-platform (پلت فرم چند سکویی)

- نسخه رایگان در دسترس است

معایب :

-  رابط کاربری گیج کننده


۶- Artweaver 7 :

ابزار نقاشی کامل و خاص ، عالی برای مبتدیان

عرضه شده برای : Windows 

Artweaver با انتخاب گسترده ای از براش های از پیش تنظیم شده ، بار دیگر در ساخت شاهکار خود به شما امکان می دهد. می توانید از قلموها همانطور که هستند استفاده کنید ، یا آنها را به دلخواه خود سفارشی کرده و ذخیره کنید. رابط کاربری آسان آن نیز به راحتی قابل تنظیم است ، اگرچه ابزار تنظیمات خارج از کادر بندی و درهم در بعضی مواقع است ، اما کاملاً زیبا تنظیم شده است.Artweaver 7 ابزاری کامل از هنر دیجیتال است که در دو ورژن وجود دارد: Artweaver Free و Artweaver Plus.

مزایا :

- رابط کاربری قابل تنظیم

- انتخاب قلم های گسترده

- نسخه رایگان در دسترس است

معایب :

-  نسخه های پایدار اندک


۷- ArtRage 6 :

یک نقاشی دیجیتال کراس پلت فرم با ابزارهای واقع بینانه

عرضه شده برای : Windows - macOS 

ArtRage همیشه مورد علاقه در بین نقاشان دیجیتال و تصویرگران بوده است. این نرم افزار یک سطح رئالیسم را برای بافت و رنگ سنتی رنگ ارائه می دهد که نه تنها جالب به نظر می رسد بلکه سرگرمی زیادی نیز برای بازی با آن دارد (و می توانید یک پرتره برجسته چشمگیر را نیز بکشید).اگرچه ArtRage در درجه اول به رسانه های طبیعی و نقاشی متمرکز است ، اما به اندازه کافی انعطاف پذیر است که هنرمندان دیجیتالی که به Photoshop عادت کرده اند ، آن را نیز مفید بدانند. با استفاده از ArtRage 6 ، می توانید هر کاری را که از یک ابزار هنری دیجیتال انتظار دارید انجام دهید: سفارشی کردن براش ها ، فعالیت های خود را ضبط کنید ، ظاهر بوم خود را سفارشی کنید.

مزایا :

- رنگ های واقع گرایانه

- عالی برای نقاشان دیجیتال

معایب :

- برای بوم های بزرگتر نقاشی کند عمل می کند


۸- Krita :

برنامه نقاشی رایگان و open source

عرضه شده برای : Linux - Windows - macOS 

به نظر می رسد کریتا یکی از کم تحرک ترین برنامه های آزاد و open source نقاشی با وجود این واقعیت که از سال 2004 در دسترس عموم قرار گرفته است. برای این نرم افزار بیش از 100 براش حرفه ای ساخته شده ، از قبل بارگذاری شده و البته بدون ابزار براش منحصر به فرد . از دیگر ویژگی ها ابزار Color Smudge ، ابزار شکل و ابزار Particle که توسط این نرم افزار ارائه می شود. همچنین می توانید به این نرم افزار قلم اضافه کنید یا خود آن را ایجاد کنید و به اشتراک بگذارید. به عنوان یک ویژگی خوب اضافی ، می توانید از لرزشگیر براش استفاده کنید تا به شما در رسیدن به خطوط کاملاً صاف کمک کند.

مزایا :

- رابط کاربری مستقیم

- قابل تنظیم

معایب :

- پشتیبانی زیادی ندارد


۹- CorelDRAW Suite 2019 :

Corel نسخه بومی مک را به ورژن جدید خود اضافه کرده است

عرضه شده برای : Windows - Mac 

مجموعه گرافیکی CorelDRAW به مدت طولانی است که فقط برای ویندوز عرضه می شد (صرف نظر از تلاش مختصری مک در چند سال پیش که به بهترین شکل فراموش شده است). با انتشار نسخه 2019 ، Corel برنامه بومی Mac را که همه منتظر آن بودیم ، اعلام کرد (سرانجام با پشتیبانی Touch Bar) و همچنین یک مرورگر مبتنی بر مرورگر CorelDRAW.app ایجاد کرد. از طرف دیگر ، مجموعه CorelDRAW ابزاری برای طیف گسترده ای از نیازهای خلاقانه ، از طراحی برداری گرفته تا ویرایش عکس ، وب یا چاپ ارائه می دهد. یک ویژگی LiveSketch با قابلیت AI نیز  در این نرم افزار وجود دارد. اگرچه همه اینها نیاز به پرداخت هزینه دارد.

 مزایا :

- نسخه جدید بومی مک

- PowerTRACE بیت مپ ها را به بردار تبدیل می کند

معایب :

- گران


۱۰- TwistedBrush Pro Studio :

براش های سفارشی تر از آنچه شما نیاز دارید

عرضه شده برای : Windows 

TwistedBrush Pro Studio با بیش از 9000 براش موجود است. بله ، شما آن را صحیح خوانده اید - 9000 براش. اما نگران نباشید ، شما هنوز هم می توانید براش های خود را ایجاد کنید. مانند سایر ابزارهای هنری دیجیتال ، TwistedBrush همه چیز را که انتظار دارید: لایه ها ، شفافیت ، ماسک ها ، گزینه های گسترده برای import و export ، فیلترهای تصویری و موارد دیگر را در اختیارتان قرار می دهد. همچنین دارای پشتیبانی از drawing tablet با دقیق و حساسیت به فشار بالاست.با این حال ،برای این ابزار 99 دلار برای version-specific license یا 189 دلار برای perpetual licence باید پرداخت کنید.

مزایا :

- مجموعه گسترده قلم ها

معایب :

- فقط نسخه ویندوز

- رابط کاربری گیج کننده


۱۱- MediBang Paint Pro :

ابزاری رایگان با هر آنچه برای نشان دادن کامیک هایتان نیاز دارید

عرضه شده برای : Windows - macOS 

اگر کمیک و هنر مانگا علاقه مند هستند و نمی خواهید نرم افزار Clip Studio Paint را انتخاب کنید ، نگاهی به Paint Pro از شرکت ژاپنی MediBang بیندازید. در این ابزار طراحی دیجیتالی سبک ، با 800 background و tone رایگان از پیش ساخته ، بیش از 50 براش ، ابزار ایجاد آسان پانل کامیک و انتخاب عظیمی از قلم های رایگان رو به رو خواهید شد.

مزایا :

- رایگان

- عالی برای هنرمندان مانگا و کامیک

معایب :

- به گزینه های قلم بیشتری احتیاج دارد


۱۲- Black Ink :

خلاقیت های خود را با براش های مبتنی بر کنترل کشف کنید

عرضه شده برای : Windows  

 Black Ink در مورد براش ها رویکرد متفاوتی دارد. به جای تلاش برای تقلید از ابزارهای هنری سنتی فیزیکی ، Black Ink نقاط قوت دیجیتالی خود را در بر می گیرد و از یک سیستم کنترلر استفاده می کند که دنیای کاملاً جدیدی از امکانات در ایجاد و سفارشی کردن قلم مو را باز می کند. با استفاده از یک زبان ساده مبتنی بر گره (node-based language)، شما قادر خواهید بود هر نوع براش قابل تصوری را ایجاد کنید ، که می توانید پس از آن ذخیره کرده و به اشتراک بگذارید.

مزایا :

- فناوری رندر سریع GPU

- سیستم براش مبتنی بر کنترلر (Controller-based)

معایب :

- برای مبتدیان خوب نیست

- ابزار قلم کمی گیج کننده است


۱۳- Paintstorm Studio :

یک ابزار قدرتمند نقاشی دیجیتال برای هنرمندان حرفه ای

عرضه شده برای : Linux - Windows - macOS - ipad

استودیو Paintstorm یکی دیگر از ابزارهای کاربردی هنر دیجیتال با کاربرد آسان است که ارزش دیدن دارد. برخی از مهمترین مزایای استودیو Paintstorm گزینه های انتخاب و تنظیم سفارشی آن (شامل موارد spacing jitter ، texture ، زاویه و…) است. همچنین از تصحیح stroke post پشتیبانی می کند ، که در هنگام انجام کارهای دستی ، یک ویژگی مفید است.رابط کاربری آسان و دقیقاً دقیقاً همانطور که انتظار دارید (و رنگ بندی پیش فرض فوق العاده است) ارائه شده است.

مزایا :

- انتقال و درک مستقیم

-  Cross-platform (پلت فرم چند سکویی)

معایب :

- آهسته بر روی کارت های گرافیکی یکپارچه


پایان