مقدمه : گرافیک های برداری به خلاقان اجازه می دهد تا آثار هنری و گرافیکی کاربردی بسازند که به هر اندازه گسترش یابد.

آثار هنری برداری (vector artwork) چیست؟

وکتور آثار هنری اصطلاحی است که هر هنری را که با نرم افزار تصویر-برداری مانند Adobe Illustrator ساخته شده است ، توصیف می کند. آثار هنری وکتور از گرافیک های بردار ساخته شده است ، که تصاویر ایجاد شده با فرمول های ریاضی هستند. در مقایسه ، هنر شطرنجی-پیکسلی (همچنین به تصاویر بیت مپ یا تصاویر شطرنجی نیز گفته می شود) با پیکسل های رنگی ایجاد می شود. هنر مبتنی بر پیکسل را در یک پرونده شطرنجی بیش از حد بزرگ کنید و به نظر می رسد مبهم است ، در حالی که شما می توانید هنر بردار را به هر اندازه بزرگ کنید بدون اینکه روی ظاهر آن تأثیر منفی بگذارد. این استقلال با وضوح اجازه می دهد تا از هنر برداری در اشکال مختلف استفاده شود ، از تصاویر کوچک گرفته تا تابلوهای تبلیغاتی گسترده.

تاریخچه ی ظهور تصویر-برداری (vector illustration) :

برخی از اولین انواع گرافیک رایانه ها برداری بودند ، زیرا قدرت محاسباتی لازم برای ایجاد تصاویر شطرنجی-پیکسلی بسیار گران بود. رایانه های اولیه از نمایشگرهای برداری در دهه 1960 و 70 استفاده می کردند. بازی های ویدیویی مانند Asteroids 1979 نیز از گرافیک برداری استفاده می کردند. این عمل تا دهه 1980 ادامه داشت ، که در آن زمان اکثر نمایشگرها به گرافیک raster یا همان پیکسلی تبدیل شده بودند.با توجه به نیاز هنری که در اندازه های مختلف چاپ می شود و طراحی وب که با اندازه های مختلف صفحه سازگار است ، فایل های برداری از ضروریات طراحی مدرن هستند. آنها تصاویری تمیز و مقیاس پذیر را ایجاد می کنند که امکان بصری هیجان انگیز را با اضافه شدن قابلیت عملکرد فراهم می کنند. تایپوگرافی مدرن تقریبا به طور انحصاری با استفاده از بردارها ایجاد می شود. تصویری که هم اکنون در حال مشاهده آن هستید ، محصول گرافیک های برداری است. مدل سازی سه بعدی و گرافیک رایانه ای (CG) که در فیلم های ابرقهرمانی بلاکچین مشاهده می کنیم نتیجه مستقیم تحولات در هنر و تصویر-برداری است.

جایی که هنر و طراحی برداری همدیگر را ملاقات می کنند :

از آنجا که هم طراحان و هم تصویرگران ممکن است با بردارها کار کنند ، درک تفاوت بین این دو مهم است.

طراح (Designer) :

طراحان هنگام ایجاد تبلیغات ، وب سایت یا هر چیز دیگری که دارای ویژگی های سازماندهی دقیق متن ، گرافیک و سایر عناصر ساختاری باشد ، در مورد ترکیب کلی فکر می کنند. در این ترکیب ها ، طراحان از آثار هنری وکتور ایجاد شده توسط تصویرگرها استفاده می کنند ، یا بعضی مواقع آنها نقوش طراحی برداری خود را تولید می کنند. یک طراح ممکن است طرحی مبتنی بر وکتور ایجاد کند که شامل بسیاری از قسمت های مختلف آثار هنری بردار است.

تصویر گر (Illustrator) :

تصویرگرها معمولاً بیشتر در هنر متمرکز هستند و تصاویر منفرد را ایجاد می کنند ، نه یک طرح کامل. تصویرگرها ممکن است تک تک هنرهای برداری را تولید کنند که می توانند به تنهایی باشند یا توسط یک طراح گرافیک به موضوع دیگری اضافه شوند.

ایجاد هنر بردار خود در نرم افزار :

مبتدیان هنر وکتور (بردار) می توانند از wireframe (نمونه سازی - تصاویر اولیه از ساختار و اجزای یک صفحه وب) قبل از نمایش تصویر سود ببرند. مانند یک خانه است: اگر دیوارها به درستی ساخته نشده باشند ، ممکن است درب جلو باز نشود ، مهم نیست که چقدر به زیبایی رنگ شده است.

در انتها باید گفت :

یادگیری اصول اولیه Illustrator می تواند مکانی عالی برای شروع تسلط بر اصول قبل از انعطاف پذیری عضلات خلاق خود با هنر بردار باشد. شروع به کاوش در مورد چگونگی تصویر گری باعث می شود تا آثار هنری زیبا و کاربردی را خلق کنید که آن آثار بتواند به تنهایی استفاده شود و یا باعث تقویت طرح های گرافیکی دیگرشود.


پایان